Gruppie-k
Nincs rock and roll gruppiek nélkül, ez tény. Ám kik azok a gruppiek? Mi motiválja őket? Van e általános közös vonásuk, és mi vezet valakit arra hogy ezzé váljon? Mélyre ás a Hoze Blog év elején.
Mi az, hogy gruppie, he? A gruppi (groupie) megnevezés az angol group (zenekar, csapat) szóból származik. Olyan lányok, nők (sőt manapság asszonyok is) értendőekk gruppienak, akik híres emberekkel, rocksztárokkal szexelnek. Legfőképpen zenekarokat, énekeseket találunk a gruppiek holdudvarában - ezenfelűl egyesek fanatikusan rajonganak sportolókért, politikusokért, tűzoltókért katonákért, sőt bűnözőkért is (bár most nem erről lesz szó). Szóval akárkiért, aki megjelenik a médiában, köztudatban. Mindegy végülis ki a kiszemelt néha szinte, csak híresség legyen az illető, egy név - a lábak meg máris széttárulnak. Ezt a cselekményt lényegében kurvaságnak is lehentne aposztrofálni, azonban egy gruppie jóval több egy átlagos prostinál. Más funkció alapján megy, inkább megszállottságból, de nem kizárt rossz szándék se, vagy csak puszta csillapíthatatlan feltünési vágy.
Egykis gruppie történelem: A gruppiek a rock and roll megjelenésével azonos időben kerültek felszínre. Igazából az 50-es évek formális öltönyös rock and roll korszakában is jelen volt ez - gondoljunk csak Elvis Presley után sóvárgó megannyi női rajongóra, akik a legendák szerint nem egyszer kígyózó sorban álltak a sztár öltözője előtt - ám itt a történet véget is ért: az 50-es évek prűd amerikájában eddig szólt a történet, és kevés feljegyzés akadt arról, hogy akkor aztán mi történt. Elvis ráadásul idővel meg is nősült, és a mai világ sem elsősorban nőfalóként emlékszik már rá.
Az igazi gruppie-zmus kezdete a szexuális forradalomra tehető úgy a 70-es évekre - és nem okvetlen csupán az Egyesült Államokban. A Beatles angliában elsőként vállalta (igaz, úgy ahogy) gruppiek alkalmazását. Teljességgel nyilvánvaló volt, főként a késői időszakban a hippie korszakban, hogy összevissza dugják női rajongóikat. Ebben természetesen John Lennon frontember vitte legnyilvánosabban a pálmát: felesége Yoko Ono bele is egyezett, nem egyszer ajánlotta férjét más nőknek nyilvánosan is. Ezekben az időkben még mindig nem volt kimondva 'legitimségük', és közel nem volt annyira elterjedt életforma gruppienak, sztárral-kefélőnek lenni, mint később a vadabb rock megjelenésével. Led Zeppelin, az igazi első zúzós rockbanda koncertjei után jött szokásba "bekéreckedni" a színfalak mögé, alkalmi szexuális aktusra. A gátlástalanság elterjedésével került előtérbe a leginkább a gruppie jelenség.
A 80-as évek már annál inkább bővelkedtek ebben, igazi elterjedésük ekkorra tehető. Persze nem minden híresség vállalta ezt fel nyilvánosan, hisz pl egy nyálasabb pop zenét (Queen) játszó együttesnek akár a szelíd imageükbe is kerülhetett volna ezek beismerése - hiába voltak pl nyilvánvaló Freddie Mercurie hím-gruppiejai is, nem nagyon nyilatkozgatott erről.
A gruppiek tevékenységei ekkoriban már abban merült ki mint ma is: különösen dekoratív ruhákban jelennek meg koncerteken, lehetőleg minél elsőbb sorokban, különösen provokálták a fellépő bandákat - majd némi szerencsével aztán a színfalak mögé jutva kezdődhet is a tevékenységük. Szabályok terén fő a dekoratívság. A modernkor gruppiejai a 80-as évektől már nem egyszerű rajongók voltak, valami hátsó szándék mindig ott lappangott - mást nem hogy ezáltal híresek legyenek az az előtti névtelenségükből. Éppen ezért igyekeztek is minél hosszabb távon ezek a fél-lotyók berendezkedni a kiválasztott együtteseknek további életében is. Persze nem minden alkalommal ment ez, ám volt ellenkező is, hogy ez mégcsak fejfájást sem okozott a későbbiekben - házasságok születtek akár.
A nem csak alkalmi viszonnyá vállt gruppie kapcsolatok nem egyszer tragédiába torkollottak: Pl Nancy Spungen esete Sid Vicioussal (Sex Pistols) is idesorolható - ez az eset tragédiába is torkollott (Sid leszúrta Nancyt, majd öngyilkos lett később). Courtney Love is ilyesmiképp csapott le a Nirvana énekes Kurt Cobainre (előtte egy névtelen senki volt), itt házasság is lett a vége, majd jól megölette Kurtot... Persze azért közel nem csak ilyen ijesztő eseteket tudhatunk ám.
Pl a tökösebb rockerek, a Mötley Crüe, és a Guns And Roses imádta gruppiejait, és kellő ésszel tudta kezelni őket: utóbbi esetében sok koncert után (kissé megalázó módon) sorba álhattak a hölgyek egy kijelölt helyen, ahol aztán az együttes asszisztensei válogattak ki párat közülük, és tessékelték fel a GNR turnébuszába a könnyűvérű leányzókat. De volt példa hogy maga Duff, Axl és Slash sétálgatott a leányzók közt, és válogatott ki akár fejenként 4-5 lányt is maguknak. A Guns and Roses erre büszke is volt , a Mötley Crüeval egyetemben számtalanszor fitogtatták is ezt a sajtóban. Ők viszont azok a fajta bandák voltak, akik másnap a hajuknál fogva baszták ki a turnébuszukból ezeket a leányzókat. Tudták jól, hogy hosszútávra ilyen ledér nőkkel berendezkedni belső viszályokat szűtendő dolog. Jól is tették mindazt amit csináltak: a lehetőségekkel éltek (hisz dugni vágyó csajoknak úgy kell) de semmi több. Nem is jártak úgy, mint pl Kurt... A Green Day is alkalmazott rengeteg gruppiet a korai korszakában: a Green Dayről a mai fiatalságnak az a tévhite, hogy egy öltönyös nyakkendős koros kis pop-rock banda - azonban az együttes már 20 éve létezik. Korai punk korszakukban rengeteg gruppiet fogyasztottak, akiket félmeztelen az első sorokból lehetett kiszúrni. Persze ők azok közé tartoznak akik utólag már inkább ezt tagadják, vagy inkább az alkotmány 5-ödik passszusára hivatkoznak röhögve (miszerint nem jelentenek ki olyat, ami álltal másokat, magukat kellemetlen helyzetbe hozhatnak) Marilyn Manson és a többi vadállatabb rocksztár, pl KISS, vagy épp a különösen undorító tréfákat űző GG Allin ámokfutásait meg ugye nem kell bemutatni. (Utóbbi börtönbe is került egy gruppieja miatt, akin - az Ő kérésére - cigiket nyomott el és borotvával vagdosta, és vadul megdugta - a gruppie viszont sírva adta elő a bíróságon hogy megerőszakolta a sztár... A gruppienak hittek...) Hát igen a 80, 90-es évek kétségtelen ezeknek az olcsó lotyóknak a fénykorává vállt, és innentől már nem volt megállj.
Gruppiek manapság: A 90-es évek és napjaink gruppejai közt túlnyomólag nem sok különbség lett, csak a külcsínyben: Míg egy 90-es évekbeli gruppie elengedhetetlen kelléke volt a szakadt harisnya, és egy tipikusan ribanc külső, a mai gruppiek gyakorlatilag beleolvadtak a tömegbe már, és csak az igazán old-school gruppiekat (kis részük) könnyű már kiszúrni. Divat lett a cosmopolitan életforma, és bár a feltünés még mindig megmaradt e hírességekkel dugni vágyóknál, már nem az obszcén feltünéssel hódítanak. Továbbá legjavuk be sem vallja már nemhogy a külvilágnak, magának sem, hogy gruppievá vállt. Csak sodródik az árral és észre sem veszi önámokfutását. Valami más szót talált ki magának rá, elvégre ciki ezt beismerni.
Nos. Sok dolog nem változott tehát. Gruppiek voltak, vannak és lesznek. Igazából valahogy így van ez rendjén, hisz a rock világ elengedhetetlen velejárója a tomboló csajok, főleg ugye javarészt fiúbandákról beszélve itt. Egy rocksztár imidzse meg mit sem ér enélkül. Még jóhogy nem szőrös fickók vágyakozzanak már értük elvégre.:xD
Ilyenkor elvégre egy státuszban van az ember.
Gruppiek itthon: A kissé sokáig elhúzódó kommunizmus kissé (a rockkal együtt) visszaszorította magát ezt a gruppie jelenséget is idehaza. Hisz még pornóujságért is a szomszédos országokba kellett menni, lassabban jött ide hozzánk a szexuállis forradalom is. Bár én nem éltem a 70-es évekbe, de szerintem - én mércéim szerint - nem is volt... ?ert az nem szexuális forradalom, hogy Kiszel Tünde a 80-as évekbe kirakta a csöcsét meg hozzá a Szaddam Husszein szemöldökét párszor... Tehát idehaza mindez később jött a nagy erkölccsőszségnek köszönhetően. Kár e? Talán nem, de nehéz nyilatkozni olyanról ami nem is volt, hogy milyen lett volna.
Idehaza a 90-es évek közepén voltak talán némileg gruppie-utánzatok, és ez a korcsosultság jellemző mára is. Nem lett olyan "kultúrája" ennek, mint szerte másutt a világban. Amennyire nekem rálátásom van egyébként a jelenlegi honi helyzetre, itt is akadnak ilyenek szép számmal azért. A pálmát a már nevében is sokatmondó Monique Starfucker viszi, akit személyesen is ismerek - nyugi, nem úgy, 'annak' révén. Ő nem egyszer blogján is közkincsé teszi ezeket a történeteket, pl a Deathstars együttesel való kalandját. Egyébként vele semmi gond, teljesen korrektül csinálja dolgatit, sosem rossz szándékkal vezérelve. (Sőt talán már vissza is vonult, legalább is ilyet is hallottam) Idehaza a gruppiek kora viszont meglepően alacsony mellesleg, Monique S. talán kivétel ezalól. Inkább jellemző fiatalabb emós bandákra a gruppie fogadókésség, vagy egyébb rockcsapatokra. De a nagy nevek, mint Tankcsapda, Junkies, Depresszió már soha, vagy csak ritkán (és kurvára titokban tartva) fogadnak gruppiekat - inkább kisebb, fiatalabb együttesek csapnak le a honi kis gruppiekra - akiknek általában sokszor környezetük se tudja e ténykedésük. Talán most kezdődött csak el a tendenciájuk, és most bontakozik ki a honi gruppie társadalom. Egybek gyanánt Dobó Katát is nevezhetnénk gruppienak, bár ő inkább olcsó kurva, aki a fiatal+szép receptjével mindig vén gazdag fickóknál köt ki. Ez pedig ugye nem gruppieság - az a rockhoz köthető a köztudatban.
Egy személyes megjegyzés: A cikk ihletét viszont egy exbarátnőm adta (akit most nem nevezek meg), és akiből meg ordenáré gruppie lett, és (ráadásul a) köreinkben már nem az első együttes tagjának pöcsén társaságában van most, a jó ég tudja miért... (Illetve sejtem) Eléggé vissza kellett fognom magam, hogy neveket ne írjak ki, mert a FASZOM KIVAN A JELENLÉTÉBŐL igazából: most meg nézegethetem megint újra - de hiába vagyok az aki, nem tudok mit tenni - ilyenkor mondhatok bármit, mert "ááá nem iiis, neem dehoogy, ő dolguk amúgyis, neeem dehogyis, biztos neem mond semmit se rólaad, dehoogy, nem csinál semmit". Oké. Aztán majd lehet jönni sírni.
(Egyébként aki olyan olvassa és tudja/sejti kikről van szó, pls NE írja ki kommentbe nevek szerint, kénytelen leszek törölni majd azt, mert nem akarok belviszályokat, csak leírtam milyen egy szemembe citromot spriccelt bosszantó szituban vagyok épp tehetetlen...)
+ PS:
Egyébként hazúdnék ha aztmondanám, hogy nem próbáltam ki én sem a nekem kijáró gruppiekat - próbáltam. Olcsó mókák voltak azok. Ám igyekeztem egy határvonalat húzni ésszerűség terén... Pl ismerős együttesek, kollégák ex-gruppiejait nem lekúrni. Házi nyúl is not possible target. Hoze nyúl pláne.
Nirvana paródiája rá:
Utolsó kommentek