Tinédzser party-szleng 2009
New generation
Tanúlságos szótár következik, mindenki okulása végett. Felgyorsult a világ, időközben már nehézkes is követni a tinédzserek party-szleng használatát. Csak az értheti meg aki köztük él, mindennapi nyelvjárásuk részese. Én imádom a fiatalokat, energikusak, jókedvűek, nem fásult kiégettek, még ha van egy férges kasztja is, amiről már írtam is - az a réteg ahol megvagyok egy teljesen kedélyes vidám brigád. Hoze ügynök pedig beépül, álá gyűjtsön nektek szlengeket.
Jöjjön egykét klasszikus példa, amin magam is meglepődök, de így van, ahogy itt le van írva. Lényegében nem is igazi szlengek ezek, de mostanába valós eseményeket erre helyettesítenek bé:
Hajnalig voltunk = Úgy kiütöttem magam, hogy a buli felénél majdnem bealudtam, de aztán felkeltem, és meg kellett várni az első buszt.
Igen, jellemző példa ez a szépítéses eset. Rengeteget hallani, ezzel a tartalommal. Egyébként idekapcsolódó afterparty-szleng a fáradt vagyok = másnapos vagyok.
Kavartam valakivel = DUGTAM valakivel egy ordenáré nagyot, de még nem vagyok benne biztos majd folytatni is akarom.
Ez a neo-szleng őszintén sokkol engem, de abszolút 100% igaz. Kérem, a mai fiatalok lazán egy 'kavarás'-ra szerényítenek egy szexuális aktust. Mikor én voltam tini, a kavarás akkor is valóban párkapcsolatra utaló (kezdetleges) jelekre utalt, na de mire: mondjuk hogy elkérte a számát, vagy elvitte fagyizni. Manapság ez a kavarás egyenlő azzal hogy jót baszott az illető a mosdóba. És elég sokat hallani.
Örök harag, soha többé vele = most épp utálom, következő bulin majd jól kibékülök vele, és egymással leszünk egész este.
Elég lojalitás vesztett, hiteltelen a fiatalság etéren manapság. Nincs örök harag, egyszerűen leszarják ezeket a dolgokat, a kimondott mondatoknak semmi súlya. Lehet bármilyen szarkavarás, minden tisztázódik. A szükség így hozza. A barátságok egyébként hónapokban mérendőek, örök barátságok sincsenek, mert javarészt státusz / "hatalmi" pozíciók szerint(i érdekből) köttetnek. Kevés az őszinte barátság.
Kissé (?) kész voltam = totál mindent elszívtam / felszívtam, megittam, semmire nem emlékszem.
Hát így megy ez.
Otthon kissé begőzöltek = elegük lett abból szüleimnek, hogy nem csinálok semmit, bukásból állok 4 tárgyból, hajnalonta járok haza, be se járok suliba.
Igen, a szülők már csak ilyenek, begőzölnek olykor olykor. Ám csak akkor már mikor késő. Valahol meg lehet érteni, ám közvetve felelős a kedves begőzölt szülő is: Én egy elég kallódó generációt vélek felfedezni mostanság, olyanokat akiket telibe magasról szarnak le, mindenki korlátlanul mehet bárhová (kisebb nagyobb kamukkal), semmi utánajárás nincs, a gyereket inkább neveli az utca és a haveri körben elvárt "értékrend", semmi otthonról hozott dolog nincs. Flaszterkultúra, az van. Egyébként egy kezemen megtudnám számolni azokat az ismerőseim, ahol még egyáltalán egyben van a család, és mondjuk nem váltak el / vagy mondjuk nem látszatházasság van. Mondom én ezt Hoze-ként, sok embert ismerve.
Egyébként itt egy háromrészes, melepően jó sorozat a Tv2-s Napló egyik riporterével, szinte erről, fiatalok szokásairól. Eredetileg az Emo utáni kutatás riportnak készült - de átmegy egy egész korrekt, mai fiatalságot bemutató riporttá. Az első részben amúgy felbukkan 8:54-től Endre barátunk is, aki megszólal a gothok nevében. Tessék nézni akit érdekel:
1 rész.
2 rész.
3 rész.
Utolsó kommentek