"Örülünk, Vincent?"
Érettségi után
"Ó jaj, az érettségi" - rikácsolt mindenki még pár napja, annak megszokott éves menetében ilyenkor. Jaj bizony. 3-4 napnyi írásbeli vizsga, mely 4 év anyagát hivatott összefoglalni. Ez persze durván hangzik, hogy mennyire az a mostani érettségi rendszerbe azt meg döntse el mindenki maga. Én a régi rendszer szerint tettem le, azaz puff nesze, 1 féle volt, és szevassz. Aki nem hiszi KATT ide. Bőőő!
Nem mondom, hogy könnyű ez... Sőt aki ezt a vizsgát könnyűnek tituálja az vagy hazudik, vagy csak janizni akar azzal hogy ő már letette - érdekes sose hallunk pl érettségi nélkülieket érvelni, hogy 'hú milyen könnyű az érettségi'. Igen is egy nehéz agymosógép rendszerű magolás ez, be kell magolni egy rakás marhaságot. Különösen azzal a tudattal, hogy a büdös életbe nem lesz rá szükséged többé. Mert nem jön oda leszólítani senki soha, hányba volt az Aranybulla, és nem kérdi meg az ellenőr se, mi a Pitagorasz tétel, és nem ordít rád a rendőr se soha, hogy azonnal szavald el a Toldit.
De lássuk a mércét:
Történelem a legjobban szivatós: egy rakat évszámmal, amik ráadásul kitudja meg történtek e egyáltalán - sok elmélet van, miszerint 3-400 évet csak úgy KITALÁLTAK a tudósok, mivel eltünt az időből ez a korszak, pontosabban semmiféle lelet nem maradt. Mert az nem gondolhatja komolyan senki se, hogy minden egyes évről fentmaradt pontos tájékoztatás a múltból, mondjuk ezer évek távlatából... Szóval olyasmi dolog ez, mintha telefon számokat magolna be az ember: 3525425 = Jocó telefonszáma - áttételesen 1387 = Zsigmond király koronázása. Számokhoz névpárosítás. Ez a lényege szereintem, erre az egyre jó az élet ezt követő szakaszában, hogy ez a képessége meglegyen az embernek. Mert kit is érdekel, hogy Mária Terézia anyja picsájába mikor dugott elemes vekkerórát, hányban...
Irodalom: Ezt vagy szereti az ember vagy nem. Arra alapszik, és valamennyire érdekeljen amit más ír, és hogy szeress olvasni (ezúton is köszönet az olvasóknak.:xD). Ha ez a képességed megvan, sok baj nem érhet, persze nemárt ha párosul hozzá némi inteligencia hányados is, mert ugye nem árt érteni is amit olvas az ember. Pláne mivel 4 évnyi anyagból kell random szerűen vizsgáznod. Pluss még egy rakás magolni való definíció, meg típusra osztott elemzésféle támpont adalékok, illetve mikor más versét ízekre kell szedned, és elemezgetned. Na ezt mindig is egy blőd baromságnak tartottam, elvégre a lényege hogy értsd a szépet és ráérezz egy műalkotásnak szépségére. Elemezni meg ízekre szedni ezt olyan, mintha egy szobornak ásnál neki vésővel meg kalapáccsal, hogy megnézd hogy hú milyen szép mészkő van belül, milyen kőből készült, meg vajon van e benne kukac vájat belül. Aztán mikor darabokba van a szobor akkor elégedetten hátradőlsz, hogy dejót elemeztél... Elveszed a varázsát magyarán. Vagy mikor egy spéci-szakács féle bablevesből egyenként kiszeded a babot meg répákat meg a tésztát és kiszárítod a napon, hogy "jééé, de széép máán ez". Szóval én sose szerettem más művészetében a miért meg hogyan-okat keresni. Egybe jók azok, nem szétszedve.
Nyelvtan: Egybe van az irodalommal ugye, lényege, hogy helyesen írj tulajdonképp, ami valahol jogos is, mégha a mai világban erre valóak az ezt ellenőrző programok. Én mindig is utáltam ha a helyesírásomba kötnek bele: Olvasd el bazmeg jól, ne kekeckedj, csak megérted, paraszt! Olyasmi dolog ez, mintha egy kiválló, de tájszólásos szónokot orditanánk le a pulpitusról, hogy "Hö, nem ejtetted szépen az S betűt, mars le onnét". Jó, azért nem támogatandó az analfabétizmus sem, úgyhogy nem védem körömszakadtáig a nem helyesen írókat, de aztmondom belefér ez az néha olykor. Elvégre nem Mátrix programozók vagyunk, ettől vagyunk emberek. Mindenesetre talán eddig ez a leghasznosabb követelménye az érettséginek. Már ami az életre való is.
Matek: A borzalom... Megintcsak az, hogy aki nem mérnöknek és/vagy bütykölős fazonnak áll, annak mi a retkes szarért tudni emelt szintű kombinatorikától kezdve mindenféle mérnöki kerület meg területszámításokat: Számold ki a vakond szarjának krémességét ha 6 gúlába üríti a tornácod elé + űrtartalmát is is ha a napfénybe 2 mg-ot olvad minden órában a kupac. Mekkora kerületű lesz a menyét száján a szarfolt, aki mindezt megmajszolta délután és szarpacás lett a bajsza, ha az oldalsó 2 foga ki van esve. Áhh... Érti valaki ezt...? Ez szivatós rész abszolút a matek. Ha van agyad hozzá, (meg némi szerencséd) talán... Amúgy meg zéró esély. Magold a képleteket, szabályokat, számolgass, szenvedj. Valahol az élet is erről szól. Talán lehet ez a legfőbb tanúlsága...
Angol, egyébb nyelvek: Választott tantárgy, tehát legalább nem az emberre erőltetik rá. Nyelvet tanulni illendő manapság, pláne mivel a jelen "hatalmas dübörgés" közepett abszolút jogos ha valaki kivándorol ebből a tolvaj, ultra-adót szedőt, kizsákmányoló, sehová sem tartó, bűnöző, lumper országból. Én jelenleg azért nem fejlesztem még e képességem tovább (a középszintről angolból) mert nincs miért épp: Egyenlőre nincs tervembe kivándorolni, ahol folyamatosan hasznát is venném a nyelvnek. Most csak azért hogy reggelente megértsem a CNN-nt, meg a mosópor hátulján értsem hogy de sok finomságból készült, nem tanulok meg. De amint rászánom magam a kivándorlásra - mert lehetőség az lenne is, nem is egy, csak elszántságom nincs - azonnal ráállok az biztos. A nyelveknek etekintetben szüksége van, meg persze sok állásnál is követelmény ez. Jó dolog is, kell is, abszolút méltatom hát ezt a részt. Én 5-ösre is érettségiztem angolból, ez volt az én csúcspontom az érettségi bizonyítványomban.;)
+ Választott tárgyak: Számtechből érettségiztem, ígyhát erről írok. Tulajdonképp röhej volt ez, annyira könnyű. Pláne abban az időben 2001-ben mikor én tettem le. A csúcs akkortájt a Windows 98 volt egy gépen, azonbelűl is a WinWorld, meg az Excell egy butított változata. Szóval vicc volt átmennem, ez nem is volt kérdéses. Mivel gyorsan gépeltem, így csak 4-est kaptam rá, mert elkúrtam pár gépelnivalót.:xD Manapság számtech érettségin felteszem már CSS kódokat, meg Java programozást is elvárhatnak gondolom. Bár nem tudom, szóval javítsanak ki ha tévednék. 8-9 éve mikor én érettségiztem vicc volt persze mindez. Kb mintha elektromosságból vizsgáztam volna 1901-ben.
Azon túl, hogy kell az érettségi persze más is felmerülhet: Durván hangzik, de a mai világ egyre jobban arrafelé tart, hogy minek az...? Egyre kevésbé van jelentősége az érettséginek (akárcsak a diplomának). Alapkövetelmény valamennyire, de valljuk be, egy érettségivel pusztán mennyivel vagyunk előrébb..? Semennyire. Zéró, én már csak tudom. Visszahívott engem pl a lottózós nyanya? Nem, mert nem. Felvettek irodába piti asszisztensnek? Nem, mert nem. De ugyanakkor felvettek egy másik irodába segédprogramozónak ahová OKJ-s papír kéne, amim nincs is? Igen, mert van kapcsolatom, ismerem az ottani tulaj öccsét. Felvettek segéd-hangtechnikusnak Statix próbaterembe?? (szakvizsgás meló lenne, mondanom se kell, nincs) - Igen, mert ismerem a próbatermest. Megbíznak honlapfejlesztésekkel (képzés zéró, de tudom) - Igen, mert van referenciám.
Erről szól az élet manapság: a kapcsolatokról: Olyan munkát találsz amihez nem is nagyon értesz, de a kapcsolataid miatt csinálhatod. Amihez meg értenél, onnét elhajtanak rendre csak mert az X főiskolán nem tapostál 5 évet ami ehez szükségeltetik - és teljesen mindegy , hogy értesz hozzá ugyanúgy, de elhajtanak. Primitív egy világ.
Én most szerencsére legalább abból élek meg amihez úgy ahogy de értek is, és nemhogy értek is, kedvem is van csinálni: Kisebb amatőr honlapokat fejlesztgetek (pl Gege barátom anyjának fogom hamarosan a szépségszalon boltjának teljes honlapját csinálni 50 e-ért), blog-újságírás reklámokkal (hirdetések, bannerek kitétele +Blog.hu ösztöndíj mint napi 1000 feletti olvasó), és alkalmi ruhatervezés, valamint egy vállalkozás próbatermes ismerőseimmel. Emellett djzés (15 ezer/alkalom SM-ben), emellett egyébb fellépés, emellett tv-s dolgok. Tíraríra. Élek mint hal a vízben. 130 ezer/hó. Ügyeskedni kell, nem keseregni, meg gügye 'papírhajhászni' az életben. A felsőoktatás meg kapja be.
Ma is tanultunk valamit.
Utolsó kommentek